رئیس جمهور نمی تواند قوانین را تفسیر به رای کند

به گزارش ایران 20 دانلود، خبرگزاری خبرنگاران- عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: تفسیر قوانین در خصوص اختیارات مجلس شورای اسلامی بر عهده شورای نگهبان است و رئیس جمهور نمی تواند در این باره تفسیر به رای کند.

رئیس جمهور نمی تواند قوانین را تفسیر به رای کند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از خانه ملت، آقای محمد حسین فرهنگی در واکنش به اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اینکه ما در قانون اساسی چنین چیزی نداریم که مجلس بتواند بر کار وزرا نظارت کند اظهار کرد: تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است و قطعا مراجع دیگر نمی توانند تفسیر به رای کنند.

کننده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: مواردی که جنبه نص دارد معین هستند و نیازی به تفسیر ندارند و در مواقعی هم که شبهاتی وجود داشته باشد، شورای نگهبان تفسیر آن را انجام خواهد داد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برداشت های اشخاص نمی تواند نص صریح احکام قانون اساسی را از راستا خود منحرف کند؛ بنابراین استیضاح، طرح سوال و پیگیری های نظارتی از وظایف مجلس شورای اسلامی محسوب می شوند که در قانون اساسی نیز مبرهن شده است.

آقای فرهنگی اظهار کرد: رئیس جمهور اگر به تفسیر قوانین لازم داشته باشد، می تواند از شورای نگهبان استفسار کند و تفسیر های دیگر جنبه قانونی ندارد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1383

به "رئیس جمهور نمی تواند قوانین را تفسیر به رای کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور نمی تواند قوانین را تفسیر به رای کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید