خبرنگاران 670 هزار هکتار از عرصه های طبیعی قم مناطق قشلاقی عشایر است

به گزارش ایران 20 دانلود، قم - خبرنگاران - رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: 670 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی قم مناطق قشلاق عشایر هستند، که وسعت زیادی از استان را شامل می شود و عشایر به صورت پراکنده در آن مستقر می باشند.

خبرنگاران 670 هزار هکتار از عرصه های طبیعی قم مناطق قشلاقی عشایر است

عباس پور میدانی روز یکشنبه در جلسه بررسی مشکل های عشایر و روستاهای قم در تالار امام جواد (ع) استانداری گفت: 64 درصد از عشایر قم از طایفه مستقل کلکویی و بقیه نیز از طایفه شاهسوند هستند.

پور میدانی تعداد عشایر ثبت شده در قم را در مجموع 2 هزار و 250 تَن دانست و بیان داشت: عشایر قم با توجه به ویژگی گرجهتی و قشلاقی بودن این استان در اوایل مهرماه و فصل پاییز وارد این استان می شوند و تا زمان کوچ به ییلاق، در اوایل اردیبهشت ماه در قم استقرار دارند.

رئیس جهاد کشاورزی قم اضافه کرد: محل استقرار عشایر این استان را دهستان قمرود و جاده قدیم قم - تهران و منطقه عباس آباد و چشمه شور است.

پور میدانی شرح داد: عشایر بالاترین سرانه تولید را در موضوع محصول های پروتئینی و لبنی دارند و با توجه به این ویژگی از نقش مهمی در امنیت و پایداری تامین غذایی استان برخوردارند.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با ارائه گزارشی از عملکرد اداره امور عشایری قم تشکیل شرکت تعاونی عشایر را از جمله آن دانست و گفت: این شرکت تعاونی بیشترین سرانه آورده هر فرد را در تعاونی به خود اختصاص داده و با 313 تَن عضو بیش از سه میلیارد ریال سرمایه دارد.

رئیس جهاد کشاورزی قم همچنین توزیع بیش از یکهزار تُن نهاده دامی در بین عشایر این استان طی سال 98 را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: 450 میلیون ریال نیز برای آبرسانی سیار عشایر قم هزینه شده و در مجموع 2400 مترمکعب آب نیز به صورت سیار به مناطق عشایری استان منتقل شده است.

نهایی کردن طرح آبرسانی به 12 روستای محروم قم 500 میلیارد ریال اعتبار احتیاج دارد

مدیر عامل شرکت آبفای روستایی قم نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از اجرای طرح آبرسانی به 12 روستای محروم جهت جاده قم - تهران گفت: برآورد اولیه اعتبار این طرح 470 میلیارد بوده ولی اکنون به دلیل تاخیر در اجرای آن به 620 میلیارد ریال افزایش پیدا کرده که از این مبلغ 110 میلیارد ریال هزینه شده و 20 میلیارد نیز مربوط به پایگاه هوایی قیام است و در مجموع برای نهایی کردن این طرح و تامین آب شرب سالم بهداشتی برای عشایر به 500 میلیارد ریال اعتبار احتیاج است.

محمد احمدی جبلی گفت: مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گفت: این طرح آبرسانی 12 روستای محروم قم که در جهت جاده قم - تهران هستند و همچنین شرکت های صنعتی از جمله الغدیر و پایگاه هوایی قیام را در بر می گیرد.

وی اضافه کرد: این طرح از سال 96 آغاز شده و برای پیگیری مسائل آن، حدود 20 جلسه نیز در فرمانداری با موضوع فرماندار سابق و فعلی استان برگزار گشت.

احمدی جبلی یادآور شد: این طرح با مشارکت پایگاه هوایی قیام ارتش، شرکت شهرک های صنعتی، شرکت آب و فاضلاب روستایی و قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انجام می شود.

مدیر عامل آبفای روستایی قم اضافه کرد: در مجموع برای این طرح 71 کیلومتر لوله گذاری شامل 36 کیلومتر خطوط اصلی و 35 کیلومتر خطوط فرعی انجام شد و در ابتدا اعتبار برآورد شده برای این طرح نیز 470 میلیارد ریال بود.

وی ادامه داد: از سال 96 با مشارکت هایی که در تامین اعتبارات طرح مذکور صورت گرفت، از ابتدای شهرک صنعتی شکوهیه و محل انشعاب گیری، تا مخزن تعادلی قبل از پایگاه هوایی قیام به طول 12 کیلومتر یک باب مخزن هزار متر مکعبی اجرا شد.

وی با بیان اینکه این اقدام ها مرحله نخست اجرای طرح بوده است، یادآور شد: از این مخزن تا پایگاه هوایی قیام حدود 4.5 کیلومتر خط لوله 160 میلی متری پلی اتیلن نیز توسط این پایگاه اجرا شد.

احمدی جبلی گفت: در مرحله نخست طرح برای احداث ایستگاه پمپاژ نزدیک 35 میلیارد ریال اعتبار احتیاج داریم که مقرر شد شرکت شهرک های صنعتی هزینه تجهیزات را تامین کند ولی این شرکت با دلایلی که مسئولان آن داشتند از تامین مالی این طرح کوتاه آمد، و در حال حاضر مقداری از این کار باقی مانده و حدود هفت میلیارد ریال برای اصلاح خط لوله احتیاج داریم.

مدیر عامل آبفای روستایی قم بیان کرد: در مرحله نخست طرح و پس از احداث ایستگاه پمپاژ و رفع نواقص، آب 6 روستای بخش مرکزی استان تامین می شود، و در مرحله دوم نیز که حدود 23 کیلومتر است آب را تا 6 روستای دیگر مستقر در محور قم - تهران انتقال می دهیم. /

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1052

به "خبرنگاران 670 هزار هکتار از عرصه های طبیعی قم مناطق قشلاقی عشایر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 670 هزار هکتار از عرصه های طبیعی قم مناطق قشلاقی عشایر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید