تعز گزینه جدید سعودی ها برای فرار از شکست مأرب

به گزارش ایران 20 دانلود، خبرنگاران، گروه بین الملل: سلسله پیشروی های گسترده نیروهای مقاومت یمن در جریان نبرد بزرگ و سرنوشت ساز مأرب همچنان ادامه دارد. نیروهای یمنی تا به امروز دستاوردهای فراوانی را در نبرد با متجاوزان ائتلاف سعودی در مأرب محقق ساخته اند.

تعز گزینه جدید سعودی ها برای فرار از شکست مأرب

در حال حاضر نیروهای مقاومت یمن بر بسکمک از مناطق واقع در محور شمالی مأرب مسلط شده اند. منابع آگاه اعلام کرده اند که از زمان آغاز نبرد بزرگ مأرب تا به امروز 1800 تَن از متجاوزان متشکل از نیروهای ائتلاف سعودی، مزدوران عربستان، اعضای القاعده و سلفی ها به هلاکت رسیده اند. این در حالی است که از زمان آغاز نبرد تا به امروز همچنین قریب به 3 هزار تَن از متجاوزان اعم از نیروهای سعودی و مزدورانشان یعنی اعضای القاعده و سلفی ها به شدت زخمی شده اند.

در عین حال، افسران ارشد در حزب الاصلاح وابسته به ائتلاف متجاوز سعودی تماس هایی را با صنعاء برقرار کرده و خود را آماده تسلیم به نیروهای مقاومت یمن کرده اند. افزون بر این، مناطق زیادی در مأرب توسط نیروهای مقاومت یمن آزاد شده است. در حال حاضر بخش اعظم استان مأرب در کنترل نیروهای مقاومت یمن واقع شده است. به دنبال این دستاوردها و پیروزی های نیروهای مقاومت یمن در مأرب، تحرکات جدید سعودی ها آغاز شده است.

بدین ترتیب، عناصر تحت فرمان ائتلاف سعودی جبهه جدیدی را در استان تعز با هدف فشار بر نیروهای مقاومت فعال کردند تا بتوانند شهر مأرب را حفظ کنند. در حقیقت، شهر مأرب مهم ترین پایگاه تحت اشغال ائتلاف متجاوز سعودی در یمن است و سعودی ها با به راه انداختن درگیری های سنگین در محور تعز به دنبال فرار از شکست هستند اما در این میان با واکنش قاطع نیروهای یمنی انصارالله روبرو شده اند.

در همین ارتباط، ائتلاف متجاوز سعودی به منظور فرار از شکست بزرگ در جبهه سرنوشت ساز مأرب، عملیات هایی را در مرکز استان تعز یعنی در جبل حبشی و مقبنه ترتیب داد. این حملات در واقع به صورت دقیق از سمت الوازعیه، کوهستان رحنج و مناطق جنوبی کوهستان حبشی کلید خوردند.

برای بزرگنمایی روی نقشه کلیک کنید

این تحولات در حالی رخ داد که طی روزهای گذشته نیروهای مقاومت یمن پس از سلسله درگیری های سنگین و طاقت فرسا، در اقدامی تاکتیکی به صورت موقت از مناطق الکویحه، الطویر و کوهستان الهوب عقب نشینی کردند. در واقع باید گفت که هدف اصلی و اساسی ائتلاف متجاوز سعودی از حملات خود در تعز، پیشروی از سمت سه راه الوازعیه و رسیدن به کوهستان رحنج و محاصره نیروهای یمنی در محدوده الکدحه، غباری، المغدر، الروی، المنصوره، العنصاب و الحنایه است.

افزون بر آنچه که گفته شد، در حال حاضر درگیری ها در حدفاصل مناطق مرزی بخش های مقبنه و جبل حبشی ادامه دارد و نیروهای یمنی پیشروی عناصر ائتلاف متجاوز سعودی را متوقف و ضدحملات را برای بازپس گیری مناطق محدود تازه اشغال شده انجام دادند.

نیروهای مقاومت یمن پس از چند ساعت درگیری پیروز شدند کوه های دراف، العرف، عقمه و غباری را در حومه سه راه الوازعیه دوباره به کنترل دربیاورند. در صورتی که نیروهای مقاومت از کوه عقمه به سمت محور غربی و جنوب غربی پیشروی کنند، راستا کمک رسانی عناصر ائتلاف از سه راه الوازعیه به الشقیره مسدود می شود.

در محور شرقی سه راه الوازعیه (شمال غرب حومه منطقه الکدحه) درگیری ها در شرق منطقه الطویر به شدت ادامه دارد. عناصر ائتلاف سعودی اکنون در تلاش هستند با اشغال مناطق الطویر، الکویحه، القشعه، کوه السن و … خود را به سه راه الوازعیه برسانند؛ ائتلاف در حال اعزام نیروی بیشتر به این محور است تا بتواند مناطق را به اشغال دربیاورد.

این تحولات در حالی است که نیروهای مقاومت یمن با کمک نیروهای تازه نفس پیروز شده اند پیشروی های عناصر سعودی را در این محور متوقف کنند. حدود 45 درصد از خاک استان تعز (مناطق شمالی، مرکزی و شرقی) در حال حاضر تحت کنترل نیروهای یمنی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1536

به "تعز گزینه جدید سعودی ها برای فرار از شکست مأرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعز گزینه جدید سعودی ها برای فرار از شکست مأرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید