استفاده از لیزر روشی برای تکثیر سلول های بنیادی مو

به گزارش ایران 20 دانلود، خبرگزاری خبرنگاران- نتایج یک مطالعه نشان داد که استفاده از لیزر کم توان بر سلول های بنیادی فولیکول مو می تواند بقا و تکثیر این سلول ها را افزایش دهد.

استفاده از لیزر روشی برای تکثیر سلول های بنیادی مو

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، امروزه برای درمان ریزش مو از لیزر های کم توان استفاده می کنند تا تکثیر سلولی را افزایش دهند. لیزر های کم توان، لیزر هایی هستند که اثر حرارتی بر روی بافت نمی گذارند و با تحریک نوری سلول، باعث واکنش های نوری در بافت می شوند.

با توجه به تاثیری که این نوع لیزر بر سلول ها دارد، استفاده از لیزر های کم توان در سلول های بنیادی فولیکول نیز ممکن است، باعث افزایش بقا و تکثیر این سلول ها شود. به همین دلیل پژوهشگران جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران، با انجام مطالعه ای اثر لیزر کم توان را بر سلول های بنیادی فولیکول مو بررسی کردند. سلول های بنیادی فولیکول مو در سلول درمانی و کاشت مو اهمیت زیادی دارند.

برای انجام این مطالعه فولیکول های مو از ناحیه پس سری یک نفر داوطلب برداشته شد و در آزمایشگاه سلول های بنیادی از فولیکول مو جدا سازی شدند. سپس سلول های بنیادی جدا شده و کشت داده شده، در معرض لیزر با طول موج 685 نانومتر و انرژی های یک تا 20 ژول بر سانتی متر مربع قرار گرفتند و میزان تکثیر و بقای آن ها اندازه گیری شد.

یافته های این مطالعه حاکی از این بود که بالاترین میزان بقا و افزایش تکثیر سلول های بنیادی فولیکول مو در زمان استفاده از لیزر کم توان با دوز پنج ژول بر سانتی متر مربع مشاهده می شود.

همچنین در محدوده انرژی پنج ژول بر سانتی متر مربع، افزایش چشم گیر تولید رادیکال های آزاد اکسیژن نیز مشاهده شد. رادیکال های آزاد اکسیژن می توانند سیگنال های سلولی مختلف را فعال کنند.

نتایج به دست آمده از این مطالعه می تواند گامی موثر در جهت بهبود روش های سلول درمانی محسوب شود. با آگاهی از مکانیسم سلولی و مولکولی تاثیر لیزر کم توان می توان به روش بهتر درمانی به ویژه در کاشت مو و رویش فولیکول مو دست یافت.

در انجام این پژوهش مینا سادات نادری، سید مهدی طبایی، محمدحسن سهیلی فر و مجید پرنور؛ پژوهشگران مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی، پژوهشکده یارا جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه فروردین سال جاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان ارزیابی تاثیر تابش لیزر کم توان بر بقا و تولید رادیکال های آزاد اکسیژن در سلول های بنیادی فولیکول موی انسانی در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1575

به "استفاده از لیزر روشی برای تکثیر سلول های بنیادی مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از لیزر روشی برای تکثیر سلول های بنیادی مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید