ابر کامپیوتر ناسا برای ماموریت فضایی آرتمیس

معرفی ابر کامپیوتر جدید ناسا به نام Atiken که توسط شرکت HPE ساخته شده و به مانند یک شبیه ساز عمل می نماید

ابر کامپیوتر ناسا برای ماموریت فضایی آرتمیس

شرکت اچ پی اینترپرایز (HPE) به تازگی ابر کامپیوتر جدیدی را با نام Atiken طراحی و معرفی نموده است که قدرت پردازشی معادل 3.69 PFLOPS (پتافلاپس) دارد و می تواند شبیه سازی ورود، فرود و نشستن بر روی ماه را انجام دهد. این ابر کامپیوتر جدید در انبار مخصوص در مرکز تحقیقاتی ناسا قرار گرفته است.

این سیستم از پلتفرم (SGI-8600 HPC-High Performance Computer) استفاده می نماید که از خوشه ای با چگالی بالا به همراه گره های محاسباتی نسل دوم پردازنده Xeon ساخت اینتل و سیستم شبکه ای Mellanox Infiniband بهرهمند است.

Atiken در مجموع از 1150 گره و 221 ترابایت حافظه استفاده می نماید که هر کدام از این گره ها عملکردی مانند دو پردازنده 20 هسته ای بدون شتاب دهنده دارند. در نتیجه این ابر کامپیوتر دارای قدرت تئوری معادل 3.69 پتافلاپس بوده که آن را در رتبه 55 بین 500 ابر کامپیوتر برتر ماه ژوئن قرار می دهد.

این ابر کامپیوتر در مرکز ماژولار جدید واقع در مرکز تحقیقات Ames ناسا در کالیفرنیا قرار گرفته است. به گفته ناسا، این ابر کامپیوتر در اولین قطعه کارخانه که بر اساس مرکز داده های مدولار (MDC) طراحی شده، قرار گرفته است.

مرکز جدید ناسا توانایی ارتقا به 16 قطعه مختلف به منظور افزایش محاسبه و ذخیره اطلاعات را دارد. همچنین به گفته HPE سیستم خنک کننده آن شامل هوای محیط بیرون، سیستم فن و سیستم چرخشی آب می گردد که این مرکز را از برج های خنک کننده و میلیون ها لیتر آب بی احتیاج نموده است. هدف ناسا فرستادن فضانوردان به خصوص یک فضانورد زن به قسمت جنوبی ماه تا سال 2024 است٬ که این ابر کامپیوتر می تواند شبیه سازی این ماموریت را انجام دهد.

tomshardware

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: بروزرسانی: 26 مهر 1398 شناسه مطلب: 305

به "ابر کامپیوتر ناسا برای ماموریت فضایی آرتمیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابر کامپیوتر ناسا برای ماموریت فضایی آرتمیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید